Máte spadeno na zahradní zapuštěný bazén? Dobrá volba, mimochodem, v bazénu nemusíte jen plavat, můžete si pod vodou i zacvičit a zahánět stres.
Voda nadnáší
Pohyb ve vodě je vůči zemské gravitaci zcela odlišný od toho na souši. Uvědomí si to zejména akvaristé, kteří mohou pozorovat akvarijní rybky za sklem svého akvária, jak jim stačí jen párkrát mávnout ploutví a mohou se ladně pohybovat. Samozřejmě, že tu má gravitace zásadní úlohu, jinak by se voda rozletěla do vesmíru, ovšem své tělo ve vodě vnímáme s mnohem větší lehkostí a uvolněním.
Nadnášecí schopnost vody umožňuje provozovat pod hladinou jak klasické plavání, tak i posilovací cviky, jimiž posílíme svalové partie břicha i končetin a zároveň ulevíme bolavým kloubům a páteři. Toto ocení zejména senioři a lidé špatně pohybliví, a také osoby s nadváhou či dokonce obezitou. Máte-li o cvičení v zapuštěném zahradním bazénu zájem, na Internetu jistě naleznete zajímavé odkazy na jednotlivé cviky, např. publikované zkušenými fyzioterapeuty, které jistě vyváží cenu bazénu na míru.
Voda přináší radost
Všimli jste si někdy, jak se malé děti těší, až zamíří k vodě a hupsnou do ní? Nemusí ani umět plavat a dokážou si v ní hrát a skotačit, nad čímž někdy my dospělí kroutíme hlavou, a přitom si mnohdy neuvědomujeme, že i my jsme byli malí, a že v témže věku jsme také měli podobné nápady a touhy.
Z vody se ovšem nemusí radovat jen děti, zkuste se i vy uvolnit, vcítit se do těch malých ratolestí a představit si, že jste v dětském těle, a že si právě teď začínáte hrát a užívat naprosté pohody a volnosti. Mimochodem, víte, že pohyb v bazénech patří k nejsilnějším zbraním proti stresu? Kdo bývá přepracovaný, je permanentně pod tíhou stresu a má v těle vyplavovány stresové hormony téměř denně, přetěžuje nadledvinky, rychleji stárne, podléhá civilizačním chorobám a může se to později vyvinout i v rakovinu.